Niké se vrací do Ostravy!!!

Po náročných jednáních s vedením Národního technického muzea v Praze, kde je loď Niké nejvýznamnějšího československého mořeplavce Richarda Konkolského trvale umístěná, se nám podařilo vyjednat její zapůjčení do Ostravy! Vytvořili jsme tím ojedinělou možnost pro dobrodruhy, aby se seznámili nejen s lodí a příběhem prvního suchozemce, který dokázal obeplout Zemi na lodi, ale v interaktivní expozici pochopili mnohé z tajů námořního jachtingu. Chceme tímto vzdát hold nejen slavnému cestovateli, rodákovi z nedalekého Bohumína, ale ukázat, že v Ostravě a okolí se vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří zdejší region proslavili daleko za hranicemi České republiky. Vystavení legendární lodi se uskuteční v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích za podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy, jež na realizaci projektu č. 08519/2018/KPP poskytly ze svého rozpočtu účelově vymezenou dotaci.
 

Kdo je Richard Konkolski

Richard Konkolski (narozen 6. července 1943 v Bohumíně) je slavný český mořeplavec, vítěz mnoha námořních závodů a držitel několika námořních rekordů, který třikrát sám obeplul zeměkouli. Svou první plavbu kolem světa uskutečnil na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké. Cestu zakončil v roce 1975 v polském Štětíně, čímž se stal prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli, navíc s druhým nejmenším plavidlem. Za své jachtařské úspěchy a za propagaci sportu u nás i v zahraničí byl oceněn množstvím významných ocenění. Richard Konkolski je také uznávaným autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Byl zařazen i do Galerie elity národa - GEN, nejrozsáhlejšího dokumentárního projektu České televize, který obsahuje portréty významných českých osobností.

Odkaz na stránky pořadu o Richardovi Konkolskim
 

Příprava expozice

Fotografie z jednání v Národním technickém muzeu

Dne 21. ledna 2019 proběhlo jedno z důležitých jednání se zástupci Národního technického muzea - s generálním ředitelem Mgr. Karlem Ksandrem a vedoucím odboru muzea dopravy Mgr. Arnoštem Nezmeškalem.

Vzhled expozice

Autorem návrhu expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích je Ing.arch. Radim Václavík ze stavebně projektové kanceláře ATOS-6, spol. s r.o.

Komiks ze života Richarda Konkolského

Součástí expozice bude i řada doprovodných akcí. Jednou z nich je kreslený komiks o Richardovi Konkolském, který přístupnou formou ukazuje důležité momenty ze života slavného mořeplavce. Scénář komiksu napsal známý publicista Milan Švihálek. O grafické ztvárnění se zasloužil malíř a ilustrátor Oldřich Hyvnar, autor mnoha ilustrací pro děti a mládež.

Rozhovor s legendárním spisovatelem Milanem Švihálkem, který zdaleka není pouze o komiksu Rychlé šífy Richarda Konkolského, vyšel v magazínu Patriot 16. května 2020 a rozhodně stojí za přečtení.

Odkaz na článek v magazínu Patriot

 

Rozhovor s velkým profíkem a příznivcem aktivit Nadačního fondu Historie dobrodružství Oldou Hyvnarem, který nakreslil komiks Rychlé šífy Richarda Konkolského, přinesl magazín Patriot 20. května 2020.

Odkaz na článek v magazínu Patriot
 

Podpis smlouvy v Národním technickém muzeu v Praze

V pondělí 30. září 2019 byla v Národním technickém muzeu v Praze podepsána smlouva na zapůjčení slavné lodě NIKE Richarda Konkolského do Ostravy. V lednu 2020 bude přivezena do budovy Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice a v březnu 2020 se tak může otevřít krásná expozice věnovaná nejslavnějšímu českému mořeplavci Richardovi Konkolskému.

Foto: Petr Piechowicz

Reportáž o Richardu Konkolském

Co plánuje a čím žije legenda československého jachtingu Richard Konkolski lze vyslechnout v reportáži Dagmary Misařové v Českém rozhlasu Ostrava, která byla odvysílána 5. listopadu 2018.

Odkaz na rozhlasovou reportáž

 

Richard Konkolski získal významné ocenění

Bohumínský rodák, mořeplavec Richard Konkolski získal další z řady významných ocenění. Za jeho celoživotní úspěchy v oblasti námořního jachtingu mu byla v polské Gdyni udělena cena Super Kolos, o čemž odvysílala reportáž 12. března 2019 moravskoslezská regionální televize Polar.

Odkaz na televizní reportáž

 

Niké připluje do Ostravy

O připravovaném vystavení jachty Niké Richarda Konkolského v Dolních Vítkovicích pojednává článek v Moravskoslezském deníku ze dne 18. března 2019.

Odkaz na televizní reportáž

 

Návrat slavné plachetnice Niké...

Česká televize Ostrava odvysílala 28. března 2019 první z řady plánovaných reportáží o návratu legendární plachetnice Niké Richarda Konkolského do Ostravy.

Odkaz na televizní reportáž

 

Loď Niké se vrací do MS kraje...

V pořadu Týden v regionech (Ostrava) se v České televizi objevila 30. března 2019 reportáž o připravované expozici věnované legendární lodí Niké i rozhovor se slavným československým jachtařem Richardem Konkolským.

Odkaz na televizní reportáž
 

Speciální turistická vizitka

Při příležitosti expozice Niké se vrací domů byla v rámci projektu Wander Book vydána speciální turistická vizitka Niké se vrací do Ostravy!!! i s originálním razítkem.

Odkaz na turistickou vizitku

Niké se opravdu vrací domů!

Legendární loď Niké nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského se vydala na svou plavbu z Národního technického muzea v Praze do Ostravy 8. ledna 2020 a do Dolní oblasti Vítkovice dorazila následujícího dne dopoledne. V průběhu samotné přepravy a transportu do haly, kde bude po dobu svého vystavení umístěna, vznikla řada zajímavých fotografií a reportáží.

 

Niké odplouvá z Národního technického muzea v Praze

 
Foto: Marek Hýža

O skutečnosti, že plachetnice Niké opustila dopravní expozici NTM v Praze, informuje i samotné Národní technické muzeum na svých webových stránkách zde.

 

Ostravská pevnina na obzoru

Ve čtvrtek 9. ledna 2020 bylo ráno pěkně deštivo a chladno. Přesto bylo před budovou Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice pěkně rušno. Sešla se zde plejáda představitelů významných regionálních médií, kteří pečlivě zdokumentovali samotný příjezd legendární jachty Richarda Konkolského i náročný transport do výstavní haly. Všichni přítomní museli smeknout před uměním a profesionalitou pracovníků firmy TQM - holding s.r.o. z Opavy, která přepravu i samotný transport Niké zajišťovala.

Foto: Petr Piechowicz

Foto: Martin Krejsa

Informace o zakotvení Niké v Malém světě techniky U6 se objevila i na webových stránkách areálu Dolní Vítkovice - viz zde, ale také v řadě zpravodajských médií.

 

Niké ozdobí Malý svět techniky v Ostravě

Moravskoslezská regionální televize Polar odvysílala 9. ledna 2020 reportáž o příjezdu Niké do Malého světa techniky U6 v Dolních Vítkovicích.

Odkaz na televizní reportáž
 

Stěhování Niké do Dolních Vítkovic

O skutečnosti, že se legendární loď Niké mořeplavce Richarda Konkolského vrátila do Moravskoslezského kraje, informovala Česká televize 9. ledna 2020 v pořadu Události v regionech.

Odkaz na televizní reportáž

 

Slavná Konkolského Niké vplula do ostravského přístavu U6

Zprávu, že se legendární loď slavného mořeplavce Richarda Konkolského stane velkým tahákem pro mladé fanoušky techniky a turisty, uvedl magazín Patriot 9. ledna 2020.

Odkaz na článek v magazínu Patriot
 

Slavná Konkolského loď Niké bude vystavena v Ostravě

Slavná loď Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV). Tuto informaci vydala Česká tisková kancelář prostřednictví Českých novin 9. ledna 2020.

Odkaz na článek v Českých novinách
 

Do Ostravy dorazila slavná Konkolského loď Niké

Zpravodajský server iDnes.cz publikoval 9. ledna 2020 zprávu o slavné lodi Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, a jež bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV).

Odkaz na článek v iDnes
 

V Ostravě zakotvila slavná loď Niké

Zpráva, že do ostravské Dolní oblasti Vítkovic (DOV) ve čtvrtek ráno dorazila slavná loď Niké, se kterou mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski v roce 1975 obeplul celý svět, se objevila 10. ledna 2020 na zpravodajském serveru Novinky.cz.

Odkaz na článek na novinky.cz

 

Legendární Niké je v Ostravě!

"Dlouho očekávaná událost je tady. Plachetnice Niké, na níž bohumínský rodák a mořeplavec Richard Konkolski jako první Čechoslovák v letech 1972 až 1975 obeplul svět, už stojí v Malém světě techniky v Dolních Vítkovicích. K vidění tam bude od března nejméně jeden rok.", tak komentoval 13. ledna 2020 umístění Niké v připravované expozici Moravskoslezký deník.

Odkaz na článek Moravskoslezského deníku
 

Do Vítkovic dorazila slavná Niké

Informaci i rozhlasovou reportáž o připravované výstavě se slavnou jachtou, která obeplula svět, přinesl 14. ledna 2020 Český rozhlas Ostrava.

Odkaz na reportáž Českého rozhlasu Ostrava

 

Návrat jachty Niké do Ostravy

O návratu jachty Niké do Ostravy si s Markem Hýžou, členem správní rady a jedním z tvůrců expozice v Malém světě techniky U6, povídala 14. ledna 2020 v rozhlasové reportáži redaktorka Českého rozhlasu Ostrava Dagmar Misařová.

Odkaz na rozhlasovou reportáž Českého rozhlasu Ostrava
 

Studio B o návratu Niké domů

Měří 742 centimetrů, má maximální šířku 231 centimetrů a výtlak 1,7 tuny. Legendární plachetnice Niké, se kterou rodák z Bohumína Richard Konkolski jako první Čech obeplul svět, se vrátila domů. Od března 2020 bude k vidění v Malém Světě Techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice. Loď, postavená v roce 1968, si toho zažila a prožila hodně. Richard Konkolski ji považuje za člena své rodiny. Jaká úskalí měla její stavba? Kolik místa v ní pro námořníka bylo? A jakou roli má Niké v novém komiksu? Ptali se Richarda Konkolského 8. února 2020 v bohumínském Studiu B.
 

 

Příběh jachty Niké

Český rozhlas Ostrava informoval 12. února 2020 v reportáži Dagmary Misařové o návratu jedné z nejslavnějších námořních jachet sedmdesátých let do Ostravy.

Odkaz na rozhlasovou reportáž
 

Začaly práce na realizaci expozice

V pondělí 13. ledna 2020 začaly práce na realizaci expozice věnované Richardovi Konkolskému, které vévodí jeho legendární jachta Niké. Autorem návrhu expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolní oblasti Vítkovice je Ing.arch. Radim Václavík ze stavebně projektové kanceláře ATOS-6. Součástí expozice je i námořní kontejner, který se společně s Niké musel nejprve přesně umístit na domluvené místo v hale U6 pod dohledem pana architekta i slavného mořeplavce.

Foto: Marek Hýža

Realizace expozice

Jak vznikala expozice Niké se vrací domů!!! v Malém světě techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice zachytil několika fotografiemi i její realizátor Radim Kolibík.

Foto: Radim Kolibík

Další fotografie z příprav

Několik fotografií z realizace expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolní oblasti Vítkovice pořídil v sobotu 29. února 2020 také Petr Piechowicz.

Foto: Petr Piechowicz

Foto: Petr Pazdírek

Pozvánka na otevření expozice


 

Tisková zpráva

V souvislosti s připravovaným slavnostním otevřením expozice byla vydána následující oficiální tisková zpráva:

Interaktivní expozice „Niké se vrací domů!!!“ otevírá svou bránu

V úterý 10. března ve 14 hodin se pro veřejnost otevřou brány Malého Světa Techniky U6 v  Dolních Vítkovicích a návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči zhlédnout slavnou loď Niké kapitána Richarda Konkolského. V roce 1975 na ní jako první suchozemec v dějinách mořeplavby dokázal obeplout svět.

„Když se otevřely dveře kamionu, který Niké přivezl v lednu do Ostravy, byl to pro mě hodně silný moment. Okamžitě se mi vybavily všechny zážitky, které jsme spolu na plavbě kolem světa prožili. Jsem moc rád, že se o ně teď budu moct podělit i s lidmi v kraji, kde jsem loď před mnoha lety postavil,“ konstatuje s neskrývaným dojetím Richard Konkolski.

Loď se vrátila do Moravskoslezského kraje po bezmála padesáti letech od svého vzniku díky Nadačnímu fondu Historie dobrodružství, který je hlavním organizátorem celé akce, Národnímu technickému muzeu v Praze, jemuž loď patří, a Malému světu techniky U6, který poskytl pro expozici prostory. 

„Hlavní myšlenkou našeho nadačního fondu je, že myslíme na legendy, na které se pomalu zapomíná. Věříme, že díky této interaktivní expozici se návštěvníci dozvědí nejenom základní informace o námořním jachtingu, ale především se seznámí s jedinečným příběhem Richarda Konkolského,“ uvedl Marek Hýža, člen správní rady Nadačního fondu Historie dobrodružství.

Plachetnice je součástí interaktivní expozice, jejímž autorem je významný ostravský architekt Radim Václavík. „Celý prostor jsme koncipovali jako mořský svět, kterému dominuje loď Niké, obklopena imaginárním mořem, pláží, útesy či ostrovem. Umožňuje nahlížet na loď jak nad hladinou, tak i pod ní. Významnou součástí expozice je starý, lodní kontejner, na kterém je na první pohled zřejmá patina z plaveb, které absolvoval po všech mořích a oceánech. Na jeho střechu i do něj jsme situovali většinu interaktivních prvků,“ konstatuje autor návrhu expozice. Na horní ploše kontejneru je umístěný kapitánský můstek ve tvaru lodi, z něhož lze pozorovat Niké z ptačí perspektivy. Návštěvníci na něm také naleznou stanoviště s uzly, které musí zvládnout každý mořeplavec, než se vydá na moře. Rovněž stěžeň s plachtou, na kterém si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak náročné je vytáhnout a upevnit plachtu na stěžeň. Maketa kormidla a dronové fotografie mořských pobřeží, významného ostravského fotografa Radima Kolibíka, který je zároveň realizátorem expozice, pak dotváří atmosféru celého prostoru. „Zajímavé interaktivní prvky naleznou návštěvníci expozice i uvnitř kontejneru. Z jedné strany se nachází maketa kajuty lodi, která zavěšena volně v prostoru simuluje pohupování lodě na vlnách. V té si mohou návštěvníci vyzkoušet pocity Richarda Konkolského při plavbě na volném moři či oceánu. Kdo to v pohupující se kajutě zvládne, může si procvičit své znalosti noční oblohy a pokusit se rozpoznat některá vybraná souhvězdí,“ doplňuje popis svého návrhu architekt. Z druhé strany kontejneru je situovaný videomaping s popisem Konkolského plavby kolem světa, ale třeba i autentická ukázka toho, jak se Niké chovala na moři při každém z 12 stupňů Beaufortovy stupnice udávající rychlost větru. Všechny tyto prvky si bude ovládat návštěvník sám. Expozice je doplněna dotykovým monitorem s filmy Richarda Konkolského a velkým množstvím fotografií z jeho dobrodružného života.

„Niké by už dneska na moři neobstála ani jako záchranný člun, ale aspoň si návštěvníci mohou připomenout, jak se plulo v dobách mého mládí,“ doplňuje s typickým úsměvem slavný mořeplavec, který loď vlastnoručně na expozici připravil. Postavil stěžně, vztyčil na nich plachty i československou vlajku, pod kterou vždy hrdě plul i v dobách, kdy byl minulým režimem přinucený emigrovat do USA. 

Účast na slavnostním zahájení, které začíná v 11 hodin a bude ho moderovat Petr Horký, přislíbily cestovatelské legendy Karel Loprais, Dina Štěrbová, Víťa Dostál, Vladimír Remek, Ľudovít Zahoranský, Česlav Wojcík či Leopold Sulovský. Ti všichni budou přihlížet i křtu komiksu „Rychlé šífy Richarda Konkolského“. „Ve dvanácti dílech chceme čtenáře zábavnou formou seznámit s Richardovým životem od jeho narození po vyplutí na cestu kolem světa,“ konstatuje autor textů, spisovatel a dlouholetý Konkolského kamarád Milan Švihálek. Podobu komiksu poté dlouhé měsíce vytvářel Oldřich Hyvnar. „Byla to pod bedlivým Richardovým dohledem doslova mravenčí práce, při které jsem si musel prohlédnout a nastudovat desítky jeho fotografií z dětství, dospívání i plaveb či se dokonale seznámit s tvary a podobou Niké. Také si řádně zopakovat zeměpis světa,“ dodává s úsměvem známý ilustrátor. Komiks bude možné zakoupit v prostorách Malého Světa Techniky U6 a u vybraných knihkupců. 

„Máme dobrou zprávu i pro sběratele turistických vizitek, pro které jsme připravili speciální edici, již bude možné zakoupit pouze na místě expozice a po dobu jejího trvání. Návštěvníci si budou moct odnést i tričko s příběhem Richarda Konkolského, speciálně připravené pouze pro tuto příležitost,“ doplňuje Martin Krejsa, člen správní rady Nadačního fondu Historie dobrodružství. 

Projekt pomohlo finančně zajistit statutární město Ostrava i Moravskoslezský kraj, které ze svých rozpočtů poskytlo účelově vymezené dotace. Významně vznik expozice podpořil zejména náměstek hejtmana MSK pro dopravu Ing. Jakub Unucka, MBA. 

Jsem velmi potěšený, že se podařilo Niké do Ostravy zapůjčit, protože se jedná o skutečně mimořádný exponát slavné lodi a prezentaci výjimečné osobnosti. Zároveň je to i důkaz, že se v našem kraji vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří náš region proslavili daleko za hranicemi země,“ konstatoval krajský politik. 

Expozice „Niké se vrací domů!!!“ potrvá v Ostravě do konce října 2020.
 

Otevření expozice

Den 10. březen 2020 byl v historii našeho nadačního fondu tím nejvýznamnějším. V 11 hodin dopoledne se otevřely brány Malého Světa Techniky U6 nejprve pro vzácné pozvané hosty a novináře, ve dvě odpoledne pak pro veřejnost a fanoušky Richarda Konkolského a jeho slavné jachty Niké. I na následujících fotografiích lze nasát sváteční atmosféru, kterou všichni přítomní při otevření expozice Niké se vrací domů!!! sdíleli.

Foto: Petr Piechowicz

Foto: Petr Pazdírek

Legendární loď Niké ozdobila U6

Moravskoslezská regionální televize Polar ve své reportáži z 10. března 2020 informovala o slavnostním otevření nové expozice, která představuje jachtu Niké legendárního mořeplavce Richarda Konkolského.

Odkaz na televizní reportáž
 

Niké v Dolních Vítkovicích

Česká televize v pořadu Týden v regionech, který je zaměřen na nejdůležitější události týdne v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, informovala 14. března 2020 o vystavení legendární jachty Niké v Dolní oblasti Vítkovice.

Odkaz na televizní reportáž
 

Niké zajímavostí regionu

Dolní Vítkovice představují slavnou plachetnici Niké, na níž mořeplavec Richard Konkolski v sedmdesátých letech obeplul svět. Tuto informaci přinesla 15. března 2020 Česká televize v pořadu Zajímavosti z regionů z Ostravy.

Odkaz na televizní reportáž
 

Niké v rodném kraji

O zapůjčení legendární jachty z majetku Národního technického muzea v Praze do Ostravy a nové interaktivní výstavě Niké se vrací domů!!! informuje 15. března 2020 zpravodajství Blesk.cz.

Odkaz na reportáž
 

Niké se vrátila do Ostravy

Televize Fabex Ostravsko odvysílala 18. března 2020 reportáž z vernisáže expozice Niké se vrací domů!!! v Dolní oblasti Vítkovice.

Odkaz na televizní reportáž
 

Výsledná podoba expozice

Foto: Marek Hýža

Na následujících fotografiích lze shlédnout výslednou podobu expozice:

Ohlasy a pozvánky na expozici

Karel Loprais

Pozvánka od Karla Lopraise:

Na otevření výstavy Niké se vrací domů!!! v Dolní oblasti v Ostravě jsem v březnu byl a její návštěvu mohu všem doporučit. Je perfektní a moc jsem si jí užil. Jsem rád, že je Niké zpět v Moravskoslezském kraji, v místech kde před mnoha lety vznikala. Přál bych si, aby tady zůstala natrvalo, což bohužel není možné, neboť se musí vrátit zpátky do Národního Technického Muzea v Praze. Než se tak ale stane, rozhodně se na ní přijďte do Ostravy podívat. Pohled na plachetnici Niké a příběh Richarda Konkolského mě osobně vrací zpátky do mladých let, kdy jsem příběh jeho plavby kolem světa doslova hltal! Hochům z Nadačního fondu historie dobrodružství za jejich úsilí tímto děkuji!

Srdečně Vás zdraví Váš Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Paříž – Dakar

Vladimír Remek

Pokračujeme v pozvánkách významných osobností na výstavu Niké se vrací domů. Vladimír Remek, první Československý kosmonaut, nám napsal osobní dopis. Píše v něm:

10. března letošního roku, jsem přijal pozvání na „otevření“ výstavy „Niké se vrátila domů“, a znovu jsem si potvrdil „staré pravdy“. Chceš-li něčeho dosáhnout, musíš v první řadě moc chtít, musíš se toho většinou hodně naučit, být vytrvalý až tvrdohlavý, připraven překonávat překážky a nepříznivé okolnosti. A taky musíš mít štěstí jak obecně, tak například na lidi kolem sebe, bez pomoci a podpory kterých, bys toho mnoho nedokázal. Příkladem toho je celý životní příběh Richarda Konkolského, zhmotněný plachetnicí Niké vystavené (momentálně) v mimořádném muzeu Malý Svět Techniky v Ostravě – Vítkovicích. Přijďte se podívat a nechte se nadchnout příběhem člověka ze střední Evropy, Severní Moravy, země bez moří, který obeplul svět. Věřte, stojí to za to!

Vladimír Remek

Oldřich Hyvnar

Na výstavu Niké se vrací domů, která probíhá v Malém Světě Techniky U6 v Ostravě, Vás tentokrát zve vynikající ilustrátor a spoluautor komiksu Rychlé šífy Richarda Konkolského, Oldřich Hyvnar:

S Richardem jsem se seznámil asi před třemi lety. Měl jsem tu čest stát se ilustrátorem komiksu o části jeho životní cesty. Samozřejmě jsem jméno Konkolski znal z tisku atd., ale osobní setkání i spolupráce byla úžasná a pro mne velká zkušenost. Stali jsme se kamarádi. Samotná vernisáž Niké v Ostravě byla pro mne rovněž velkým přínosem, protože jsem na vlastní oči viděl to, co jsem znal jen z malých Richardových fotek. Pro člověka, který žil v době totality a vzpomíná si, jaké byly možnosti tehdejšího trhu, je úžasné vidět, co ten člověk svoji energii a houževnatostí dokázal. Je to až nepochopitelné. Právě proto expozici doporučuji hlavně starším pamětníkům. Mladým lidem výstavu doporučuji rovněž, aby viděli, co dokáže jedinec, pokud jde pevně za stanoveným životním cílem.

Váš Olda Hyvnar, člen Horské služby v.v., kreslíř, tramp, středoškolský učitel matematiky a výtvarné výchovy, člen společnosti Zdeňka Buriana

Josef Dvořáček

Na prohlídku expozice plachetnice Niké vás také zve legendární potápěč a důlní záchranář "Pepa" Dvořáček, držitel rekordu v nejhlubším ponoru ve Vysokých Tatrách na Velkém Hincově plese:

K Richardovi mě poutá mnohaleté přátelství a příběh elektroagregátu, který jsem mu jako potápěč Svazarmu tajně půjčil na jeho plavbu s Niké. Domluvili jsme se, že mi ho po plavbě vrátí a nikdo se nic nedozví. Ovšem po čase jsem se dozvěděl, že Richard se v Pacifiku za bouře s lodí obrátil a při té příležitosti mu vypadl z lodi i náš elektroagregát. Průser byl na světě! Přišla první a druhá inventura, v rámci kterých jsem ještě dokázal absenci přístroje okecat, ale u třetí inventury to prasklo! Zkrátka přístroj nebyl a já nemohl říci, že jsem ho tajně půjčil Richardovi. Nakonec jsem to uhrál na to, že nám jej někdo na loděnici ukradl a že stejně nebyl funkční. Takže Richard mně dodnes dluží jeden elektroagregát a zatím se k ničemu nemá 😀! Myslím si, že tento příběh mluví za všechna další povídání o vztahu dvou lidí, kdy každý si realizuje svůj velký sen. Richard jachtařinu, zatímco mě více zajímalo, co je pod vodou! Osobně vás všechny zvu na výstavu "Niké se vrací domů!!!“, která ukazuje, kam až člověka dovede vášeň a touha poznávat. Co všechno je ochoten podstoupit a obětovat ke splnění svého snu.

Ing. Josef Jan Dvořáček, zakladatel potápěčského klubu PERMON, člen Společnosti pro historii potápění ČR, autor projektu ochrany ples ve Vysokých Tatrách, účastník mezinárodního projektu ochrany podmořského světa na Velké korálové barieře

Foto: Z natáčení seriálu ČT Ostrava ve Vysokých Tatrách

Leopold Sulovský

Ahoj, jste bombarďáci a je pecka, že jste do Ostravy dovezli Niké! Aspoň všichni vidí, jací se tady rodí borci! Moc rád jsem zase viděl Richarda, pana Remka i Karla Lopraise. Expozice je fakt krásná! To vymyslel Radim Václavík perfektně! To by si nikdo neměl nechat ujít.

Takové zhodnocení expozice nám sdělil do telefonu legendární ostravský horolezec, první Čech na vrcholu Mount Everestu a současný senátor Leopold Sulovský. A v rozhovoru pro televizi POLAR nezapomněl dodat, že: "Richard je podobný živel jako já. Akorát s tím rozdílem, že já jsem měl málo kyslíku a on hodně vody!"

A jak se líbí expozice Niké se vrací domů!!! v Malém Světě Techniky v Dolní oblasti Vítkovice vám? Napište nám a třeba i pošlete nějakou fotku či selfie. Díky!

 

Neváhejte a přijďte!

Bližší informace (otevírací doba, cena vstupenek, doprovodné akce) naleznete na webových stránkách Malého Světa Techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice - viz www.dolnivitkovice.cz/maly-svet-techniky-u6.