Niké se vrací do Ostravy!!!

Po náročných jednáních s vedením Národního technického muzea v Praze, kde je loď Niké nejvýznamnějšího československého mořeplavce Richarda Konkolského trvale umístěná, se nám podařilo vyjednat její zapůjčení do Ostravy! Vytvořili jsme tím ojedinělou možnost pro dobrodruhy, aby se seznámili nejen s lodí a příběhem prvního suchozemce, který dokázal obeplout Zemi na lodi, ale v interaktivní expozici pochopili mnohé z tajů námořního jachtingu. Chceme tímto vzdát hold nejen slavnému cestovateli, rodákovi z nedalekého Bohumína, ale ukázat, že v Ostravě a okolí se vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří zdejší region proslavili daleko za hranicemi České republiky. Vystavení legendární lodi plánujeme na jaro 2020 v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích za podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy, jež na realizaci projektu poskytly ze svého rozpočtu účelově vymezenou dotaci.
 

Kdo je Richard Konkolski

Richard Konkolski (narozen 6. července 1943 v Bohumíně) je slavný český mořeplavec, vítěz mnoha námořních závodů a držitel několika námořních rekordů, který třikrát sám obeplul zeměkouli. Svou první plavbu kolem světa uskutečnil na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké. Cestu zakončil v roce 1975 v polském Štětíně, čímž se stal prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli, navíc s druhým nejmenším plavidlem. Za své jachtařské úspěchy a za propagaci sportu u nás i v zahraničí byl oceněn množstvím významných ocenění. Richard Konkolski je také uznávaným autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Byl zařazen i do Galerie elity národa - GEN, nejrozsáhlejšího dokumentárního projektu České televize, který obsahuje portréty významných českých osobností.

Odkaz na stránky pořadu o Richardovi Konkolskim
 

Fotografie z jednání v Národním technickém muzeu

Dne 21. ledna 2019 proběhlo jedno z důležitých jednání se zástupci Národního technického muzea - s generálním ředitelem Mgr. Karlem Ksandrem a vedoucím odboru muzea dopravy Mgr. Arnoštem Nezmeškalem.

Vzhled expozice

Autorem návrhu expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích je Ing.arch. Radim Václavík ze stavebně projektové kanceláře ATOS-6, spol. s r.o.

Komiks ze života Richarda Konkolského

Součástí expozice bude i řada doprovodných akcí. Jednou z nich je kreslený komiks o Richardovi Konkolském, který přístupnou formou ukáže důležité momenty ze života slavného mořeplavce. Scénář komiksu připravuje známý publicista Milan Švihálek. O grafické ztvárnění se zaslouží malíř a ilustrátor Oldřich Hyvnar, autor mnoha ilustrací pro děti a mládež.

Reportáž o Richardu Konkolském

Co plánuje a čím žije legenda československého jachtingu Richard Konkolski lze vyslechnout v reportáži Dagmary Misařové v Českém rozhlasu Ostrava, která byla odvysílána 5. listopadu 2018.

Odkaz na rozhlasovou reportáž

 

Richard Konkolski získal významné ocenění

Bohumínský rodák, mořeplavec Richard Konkolski získal další z řady významných ocenění. Za jeho celoživotní úspěchy v oblasti námořního jachtingu mu byla v polské Gdyni udělena cena Super Kolos, o čemž odvysílala reportáž 12. března 2019 regionální televize Polar.

Odkaz na televizní reportáž

 

Niké připluje do Ostravy

O připravovaném vystavení jachty Niké Richarda Konkolského v Dolních Vítkovicích pojednává článek v Moravskoslezském deníku ze dne 18. března 2019.

Odkaz na televizní reportáž

 

Návrat slavné plachetnice Niké...

Česká televize Ostrava odvysílala 28. března 2019 první z řady plánovaných reportáží o návratu legendární plachetnice Niké Richarda Konkolského do Ostravy.

Odkaz na televizní reportáž

 

Loď Niké se vrací do MS kraje...

V pořadu Týden v regionech (Ostrava) se v České televizi objevila 30. března 2019 reportáž o připravované expozici věnované legendární lodí Niké i rozhovor se slavným československým jachtařem Richardem Konkolským.

Odkaz na televizní reportáž
 

Podpis smlouvy v Národním technickém muzeu v Praze

V pondělí 30. září 2019 jsme v Národním technickém muzeu v Praze podepsali smlouvu na zapůjčení slavné lodě NIKE Richarda Konkolského do Ostravy. V lednu 2020 jí přivezeme do budovy Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice a v únoru otevřeme krásnou expozici.

Foto: Petr Piechowicz