Niké se vrací do Ostravy!!!

Po náročných jednáních s vedením Národního technického muzea v Praze, kde je loď Niké nejvýznamnějšího československého mořeplavce Richarda Konkolského trvale umístěná, se nám podařilo vyjednat její zapůjčení do Ostravy! Vytvořili jsme tím ojedinělou možnost pro dobrodruhy, aby se seznámili nejen s lodí a příběhem prvního suchozemce, který dokázal obeplout Zemi na lodi, ale v interaktivní expozici pochopili mnohé z tajů námořního jachtingu. Chceme tímto vzdát hold nejen slavnému cestovateli, rodákovi z nedalekého Bohumína, ale ukázat, že v Ostravě a okolí se vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří zdejší region proslavili daleko za hranicemi České republiky. Vystavení legendární lodi plánujeme na jaro 2020 v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích za podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy, jež na realizaci projektu poskytly ze svého rozpočtu účelově vymezenou dotaci.
 

Kdo je Richard Konkolski

Richard Konkolski (narozen 6. července 1943 v Bohumíně) je slavný český mořeplavec, vítěz mnoha námořních závodů a držitel několika námořních rekordů, který třikrát sám obeplul zeměkouli. Svou první plavbu kolem světa uskutečnil na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké. Cestu zakončil v roce 1975 v polském Štětíně, čímž se stal prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli, navíc s druhým nejmenším plavidlem. Za své jachtařské úspěchy a za propagaci sportu u nás i v zahraničí byl oceněn množstvím významných ocenění. Richard Konkolski je také uznávaným autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Byl zařazen i do Galerie elity národa - GEN, nejrozsáhlejšího dokumentárního projektu České televize, který obsahuje portréty významných českých osobností.

Odkaz na stránky pořadu o Richardovi Konkolskim
 

Fotografie z jednání v Národním technickém muzeu

Dne 21. ledna 2019 proběhlo jedno z důležitých jednání se zástupci Národního technického muzea - s generálním ředitelem Mgr. Karlem Ksandrem a vedoucím odboru muzea dopravy Mgr. Arnoštem Nezmeškalem.

Vzhled expozice

Autorem návrhu expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě-Vítkovicích je Ing.arch. Radim Václavík ze stavebně projektové kanceláře ATOS-6, spol. s r.o.

Komiks ze života Richarda Konkolského

Součástí expozice bude i řada doprovodných akcí. Jednou z nich je kreslený komiks o Richardovi Konkolském, který přístupnou formou ukáže důležité momenty ze života slavného mořeplavce. Scénář komiksu připravuje známý publicista Milan Švihálek. O grafické ztvárnění se zaslouží malíř a ilustrátor Oldřich Hyvnar, autor mnoha ilustrací pro děti a mládež.

Reportáž o Richardu Konkolském

Co plánuje a čím žije legenda československého jachtingu Richard Konkolski lze vyslechnout v reportáži Dagmary Misařové v Českém rozhlasu Ostrava, která byla odvysílána 5. listopadu 2018.

Odkaz na rozhlasovou reportáž

 

Richard Konkolski získal významné ocenění

Bohumínský rodák, mořeplavec Richard Konkolski získal další z řady významných ocenění. Za jeho celoživotní úspěchy v oblasti námořního jachtingu mu byla v polské Gdyni udělena cena Super Kolos, o čemž odvysílala reportáž 12. března 2019 moravskoslezská regionální televize Polar.

Odkaz na televizní reportáž

 

Niké připluje do Ostravy

O připravovaném vystavení jachty Niké Richarda Konkolského v Dolních Vítkovicích pojednává článek v Moravskoslezském deníku ze dne 18. března 2019.

Odkaz na televizní reportáž

 

Návrat slavné plachetnice Niké...

Česká televize Ostrava odvysílala 28. března 2019 první z řady plánovaných reportáží o návratu legendární plachetnice Niké Richarda Konkolského do Ostravy.

Odkaz na televizní reportáž

 

Loď Niké se vrací do MS kraje...

V pořadu Týden v regionech (Ostrava) se v České televizi objevila 30. března 2019 reportáž o připravované expozici věnované legendární lodí Niké i rozhovor se slavným československým jachtařem Richardem Konkolským.

Odkaz na televizní reportáž
 

Podpis smlouvy v Národním technickém muzeu v Praze

V pondělí 30. září 2019 byla v Národním technickém muzeu v Praze podepsána smlouva na zapůjčení slavné lodě NIKE Richarda Konkolského do Ostravy. V lednu 2020 bude přivezena do budovy Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice a v březnu 2020 se tak může otevřít krásná expozice věnovaná nejslavnějšímu českému mořeplavci Richardovi Konkolskému.

Foto: Petr Piechowicz

Niké se opravdu vrací domů!

Legendární loď Niké nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského se vydala na svou plavbu z Národního technického muzea v Praze do Ostravy 8. března 2020 a do Dolní oblasti Vítkovice dorazila následujícího dne dopoledne. V průběhu samotné přepravy a transportu do haly, kde bude po dobu svého vystavení umístěna, vznikla řada zajímavých fotografií a reportáží.

 

Niké odplouvá z Národního technického muzea v Praze

 
Foto: Marek Hýža

O skutečnosti, že plachetnice Niké opustila dopravní expozici NTM v Praze, informuje i samotné Národní technické muzeum na svých webových stránkách zde.

 

Ostravská pevnina na obzoru

Ve čtvrtek 9. ledna 2020 bylo ráno pěkně deštivo a chladno. Přesto bylo před budovou Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice pěkně rušno. Sešla se zde plejáda představitelů významných regionálních médií, kteří pečlivě zdokumentovali samotný příjezd legendární jachty Richarda Konkolského i náročný transport do výstavní haly. Všichni přítomní museli smeknout před uměním a profesionalitou pracovníků firmy TQM - holding s.r.o. z Opavy, která přepravu i samotný transport Niké zajišťovala.

Foto: Petr Piechowicz

Foto: Martin Krejsa

Informace o zakotvení Niké v Malém světě techniky U6 se objevila i na webových stránkách areálu Dolní Vítkovice - viz zde, ale také v řadě zpravodajských médií.

 

Niké ozdobí Malý svět techniky v Ostravě

Moravskoslezská regionální televize Polar odvysílala 9. ledna 2020 reportáž o příjezdu Niké do Malého světa techniky U6 v Dolních Vítkovicích.

Odkaz na televizní reportáž
 

Stěhování Niké do Dolních Vítkovic

O skutečnosti, že se legendární loď Niké mořeplavce Richarda Konkolského vrátila do Moravskoslezského kraje, informovala Česká televize 9. ledna 2020 v pořadu Události v regionech.

Odkaz na televizní reportáž

 

Slavná Konkolského Niké vplula do ostravského přístavu U6

Zprávu, že se legendární loď slavného mořeplavce Richarda Konkolského stane velkým tahákem pro mladé fanoušky techniky a turisty, uvedl magazín Patriot 9. ledna 2020.

Odkaz na článek v magazínu Patriot
 

Slavná Konkolského loď Niké bude vystavena v Ostravě

Slavná loď Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV). Tuto informaci vydala Česká tisková kancelář prostřednictví Českých novin 9. ledna 2020.

Odkaz na článek v Českých novinách
 

Do Ostravy dorazila slavná Konkolského loď Niké

Zpravodajský server iDnes.cz publikoval 9. ledna 2020 zprávu o slavné lodi Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, a jež bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV).

Odkaz na článek v iDnes
 

V Ostravě zakotvila slavná loď Niké

Zpráva, že do ostravské Dolní oblasti Vítkovic (DOV) ve čtvrtek ráno dorazila slavná loď Niké, se kterou mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski v roce 1975 obeplul celý svět, se objevila 10. ledna 2020 na zpravodajském serveru Novinky.cz.

Odkaz na článek na novinky.cz

 

Legendární Niké je v Ostravě!

"Dlouho očekávaná událost je tady. Plachetnice Niké, na níž bohumínský rodák a mořeplavec Richard Konkolski jako první Čechoslovák v letech 1972 až 1975 obeplul svět, už stojí v Malém světě techniky v Dolních Vítkovicích. K vidění tam bude od března nejméně jeden rok.", tak komentoval 13. ledna 2020 umístění Niké v připravované expozici Moravskoslezký deník.

Odkaz na článek Moravskoslezského deníku
 

Do Vítkovic dorazila slavná Niké

Informaci i rozhlasovou reportáž o připravované výstavě se slavnou jachtou, která obeplula svět, přinesl 14. ledna 2020 Český rozhlas Ostrava.

Odkaz na reportáž Českého rozhlasu Ostrava

 

Návrat jachty Niké do Ostravy

O návratu jachty Niké do Ostravy si s Markem Hýžou, členem správní rady a jedním z tvůrců expozice v Malém světě techniky U6, povídala 14. ledna 2020 v rozhlasové reportáži redaktorka Českého rozhlasu Ostrava Dagmar Misařová.

Odkaz na rozhlasovou reportáž Českého rozhlasu Ostrava

 

Začaly práce na přípravě expozice

V pondělí 13. ledna 2020 začaly práce na přípravě expozice věnované Richardovi Konkolskému, které vévodí jeho legendární jachta Niké. Autorem návrhu expozice v prostorách Malého světa techniky U6 v areálu Dolní oblasti Vítkovice je Ing.arch. Radim Václavík ze stavebně projektové kanceláře ATOS-6. Součástí expozice je i námořní kontejner, který se společně s Niké musel nejprve přesně umístit na domluvené místo v hale U6 pod dohledem pana architekta i slavného mořeplavce.

Foto: Marek Hýža