Martin Krejsa

wp_martin_krejsa
Martin Krejsa

(narozen 10. 12. 1965 v Ostravě), vysokoškolský pedagog na VŠB-TU Ostrava, publicista a fotograf.

Horolezectví se věnuje od roku 1980, kdy začal nejprve zlézat skály v okolí Ostravy. Velmi si zamiluje Vysoké Tatry a postupem času v nich přelézá okolo stovky výstupů ve všech podstatných stěnách slovenské části. Své si odleze i v pískovcových skalách, kde si považuje zejména Údolní cesty na Kapelníka v Hruboskalsku nebo Vackovy hrany Na Štěpánskou korunu v Adršpachu. Od počátku devadesátých let se začíná věnovat také sportovnímu lezení a krátce se zúčastňuje i závodů Českého poháru. Nejvíce jej to ale táhne do hor, a tak se zúčastňuje horolezeckých výprav do Pákistánu (1997), Nepálu (2001), Peru (2002) a Gruzie (2006). Nadále zůstává věrný i Vysokým Tatrám, i když mnoho cest přelézá v dalším oblíbeném horstvu – v Dolomitech. Skalní výstupy podniká rovněž v Severní Americe (1998, 2007), na Krymu (2005) a Sardinii (2009).

Své zážitky z lezení začíná od konce devadesátých let publikovat v horolezeckých časopisech Adventure a Everest, později se pak stává pravidelným spolupracovníkem časopisů Montana, Lidé a hory a Horolezec. Ve svých článcích se specializuje zejména na portréty legendárních horolezců minulosti a významné události českého, československého, ale i světového horolezectví. V letech 2003 – 2011 pracuje jako předseda poroty Mezinárodního festivalu outdoorových filmů v Ostravě, členem poroty se stal rovněž v roce 2009 na festivalu Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují.

Zálibu nachází také v jiných odvětvích sportů a dobrodružných aktivit v přírodě jako je lyžování, skialpinismus, jeskyňářství a vodáctví, což úročí při tvorbě 100 dílů pořadu „Na luftu“ v regionální TV Polar, kde vystoupilo pět desítek významných postav českého dobrodružství.

Kontakt

E-mail: martin.krejsa@historiedobrodruzstvi.cz

REFERENCE

VÝPRAVY

Horolezeckých výpravy do Pákistánu, Nepálu, Peru a Gruzie.

PUBLIKOVÁNÍ

Publikování v horolezeckých časopisech Adventure a Everest.

AKTIVITY

Jiná odvětví sportů a dobrodružných aktivit v přírodě.

SERIÁL

100 dílů pořadu Na luftu v regionální TV Polar.