Sami uprostřed vln na cestě kolem světa

Osamělí mořeplavci v Ostravě!

Unikátní setkání Richarda Konkolského a Martina Dolečka - dvou mořských vlků, kteří na svých jachtách sami obepluli zeměkouli, se uskutečnilo v téměř vyprodaném sále ostravského kina Vesmír ve středu 29. ledna 2020 v 18 hodin večer. Diváci se poutavou formou za pomocí fotografií, krátkých filmových ukázek i poutavého vyprávění obou protagonistů dozvěděli zejména informace, jak moc se od sebe lišily sólové plavby prvního Čechoslováka a zatím posledního Čecha, které od sebe dělí rovných 45 let...

Richard Konkolski (narozen v roce 1943 v Bohumíně) je nejslavnější český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, který třikrát obeplul sám zeměkouli. V roce 1975 se stal prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké I.

Martin Doleček (narozen v roce 1984 v Ústí nad Orlicí) završil 15. května 2019 v zátoce Sv. Anna na karibském ostrově Martinik svou dlouhou a osamělou plavbu kolem světa se svou loďkou Alya II. Martin je po Richardovi Konkolském teprve druhý Čech, který to dokázal sám. Je zajímavým detailem, že i když obě plavby dělí téměř 50 let, oba měli loď podobné velikosti i koncepce, stavěné doma v amatérských podmínkách. Také Richard byl v době své první plavby kolem světa v podobném věku, jako je dnes Martin.

Filmové pozvánky na přednášku


 

Pozvánka na přednášku v magazínu Patriot

O připravované unikátní přednášce dvou mořských vlků v ostravském kině Vesmír informoval 26. ledna 2020 magazín Patriot.

Odkaz na článek
 

Fotografie z přednášky

Foto: Petr Piechowicz

Foto: Petr Pazdírek

Článek o dvou mořeplavcích v magazínu Patriot

Dva osamělí mořeplavci - Richard Konkolski a Martin Doleček, se ve středu večer setkali v ostravském kině Vesmír. Tak začíná velmi čtivá reportáž o protagonistech přednášky organizované Nadačním fondem Historie dobrodružství, která byla uvedena na webu magazínu Patriot 30. ledna 2020.

Odkaz na článek
 

Rozhlasový rozhovor s Martinem Dolečkem

S vyznavačem osamělých dálkových plaveb Martinem Dolečkem hovořila před přednáškou v ostravském kině Vesmír redaktorka Iva Piskalová. Rozhlasová reportáž byla odvysílána Českým rozhlasem Ostrava 2. února 2020 v pořadu Odpolední interview.

Odkaz na rozhlasovou reportáž
 

Reportáž v TV Polar

V moravskoslezské regionální televizi Polar byla 3. února 2020 odvysílána reportáž s názvem "Starý vlk v penzi" se potkal s dravým mládím, která vznikla v průběhu přednášky obou mořeplavců v ostravském kině Vesmír.

Odkaz na televizní reportáž