Marek Hýža

wp_marek_hyzaMarek Hýža

(narozen 8. 2. 1971 v Ostravě), absolvent pedagogické fakulty Ostravské univerzity, obor tělovýchova a společenské vědy. Od roku 1997 pracoval v České televizi Ostrava jako redaktor, dramaturg a moderátor. Od roku 2006 pracuje jako publicista, producent, scénárista a režisér na volné noze.

V České televizi se podílel na mnoha dokumentárních a publicistických pořadech jako například „Ta naše povaha česká“, „Osudové okamžiky“, „Zapomenuté výpravy“, „Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem“, „Zatopené osudy“, „Vodácká putování“ a dalších. Je autorem filmových dokumentů „V divokých peřejích Colorada“, „Tři týdny v kaňonu“, „Řeka divokých koní“, „Tajemství skla“ a několika dalších. Pro televizi NOE realizoval úspěšný dokumentární seriál „Zachraňme kostely!“ a jako průvodce se podílel na hodinovém dokumentu pro americkou televizi EWTN „Jan Nepomuk Neumann“.

Film „V divokých peřejích Colorada“ byl oceněn jako nejlepší sportovní dokument na festivalu PRIX CIRCOM REGIONAL 2010 na Maltě. Dokument „Zrušme tělocvik!“ z cyklu Ta naše povaha česká získal na festivalu v Miláně 2011 hlavní cenu Italského olympijského svazu.

Je autorem čtyř knih. Jeho největšími životními koníčky jsou rodina a sport ve všech podobách. Detailní výčet jeho aktivit viz zde.

Kontakt

E-mail: marek.hyza@historiedobrodruzstvi.cz

REFERENCE

OCENĚNÍ

V roce 2011 Hlavní cena Italského olympijského svazu v Miláně.

SERIÁLY

Realizace dokumentárního seriálu pro televizi NOE.

DOKUMENTY

Dokumentární a publicistické pořady pro Českou televizi.

KNIHY

Nové vydání upravené a doplněné knihy Zapomenuté výpravy.