Jerzy Porębski

Jerzwp_jerzy_porebskiy Porębski

(narozen 28. února 1956 v Bielsko-Biala, Polsko) je polský dokumentární filmový producent, scenárista a režisér. Pro své dokumentární filmy hledá náměty zejména v historii polského horolezectví v nejvyšších horách (např. filmy „Zakopiańczycy“, 2014; “Manaslu”, 2014). Častým tématem jeho dokumentů je i historie Tatranské záchranné služby TOPR (např. filmy „Na každé zavolání náčelníka“, 2009; „Záchrana přichází z nebe”, 2010). Pro své filmy vyhledává zajímavé a mnohdy již zapomenuté příběhy, které nechává znovu oživit prostřednictvím vyprávění přímých účastníků a pamětníků, ale také významných světových horolezců jako je například Reinhold Messner nebo Kurt Diemberger.

K jeho nejúspěšnějším dílům patří cyklus 6 knih a 5 dokumentů na DVD z dějin polského himálajského horolezectví s názvem „Polské Himaláje“, který jako výkonný producent publikoval v roce 2008. Jednotlivé dokumentární filmy z tohoto cyklu nesou názvy: „První dobyvatelé“, „Ledoví bojovníci“, „Velké výstupy“, „Ženy v horách“ a „Největší tragédie“ a tvoří ucelený obraz bohaté historie působení polských horolezců v nejvyšším pohoří světa. Toto významné dílo se dočkalo řady ocenění na filmových festivalech zaměřených na horskou dokumentární tvorbu v Polsku, České republice, Slovinsku, Bulharsku, Itálii a Peru.

K dalším jeho úspěšným dokumentům patří film „Kukuczka“, věnovaný jedné z největších postav světového himálajského horolezectví Jerzy Kukuczkovi, který jako druhý člověk na světě (po Reinholdovi Messnerovi) zdolal všech 14 osmitisícovek. Většinu výstupů uskutečnil v zimě nebo novými cestami, a proto bývá mnohdy považován za nejlepšího výškového horolezce 20. století. Jerzy Porębski se na tomto dokumentárním filmu podílel jako producent, scénarista a režisér, za což obdržel řadu individuálních ocenění na filmových festivalech v Polsku, Rakousku, Rusku a Spojených státech.

V současné době se Jerzy Porębski kromě filmového umění věnuje také produkování a psaní scénářů kreslených komiksů se zaměřením na významné události v historii světového horolezectví (např. „Tragédie Lho La. Začátek konce“, 2012; „Hermann Buhl - Velké a krásné je to, co se počítá“, 2014), které úspěšně publikoval v řadě významných zahraničních časopisů a vystavoval v Polsku, ve Španělsku a Argentině.

Členem nadačního fondu se stal díky svým bohatým zkušenostem v tvorbě historických dokumentů, ale také svým blízkým vztahem k České republice a Ostravě, kde již mnoho let působí jako producent.

Bližší informace viz https://en.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Porebski

Kontakt

E-mail: jerzy.porebski@historiedobrodruzstvi.cz

REFERENCE

OCENĚNÍ

Ocenění na filmových festivalech v Polsku, Rakousku, Rusku a Spojených státech.

FILMY

Pro své filmy vyhledává zajímavé a mnohdy již zapomenuté příběhy.

DOKUMENTY

Pro své dokumentární filmy hledá náměty zejména v historii polského horolezectví.

KNIHY

Dějiny polského himálajského horolezectví s názvem Polské Himaláje.